ممنوعیت فروش رساله مراجع معظم تقلید شیعه در آذربایجان

به نقل از ابنا، در ادامه کارشکنی‏های اخیر دولت آذربایجان مبارزه با فرهنگ تشیع و ایجاد محدودیت برای شیعیان، به دستور وزارت فرهنگ این کشور، تعدادی از کتاب‏های شیعی و به خصوص رسال‏های علمیه مراجع تقلید ایرانی از کتابخانه‏های این کشور جمع‏آوری شدند. همچنین خرید و فروش آنها در کتاب‏فروشی‏ها نیز ممنوع اعلام شد.
«حاج طاهر» استاد دانشگاه و رابط شیعیان آذربایجان گفت: «از جمله مراجعی که رساله او د رآذربایجان ممنوع است، آیت الله مکارم شیرازی است که چندی پیش به علت تصمیم دولت آذربایجان برای تخریب مسجد فاطمه زهرا(س)ی باکو، به دولت این کشور هشدار شدید اللحنی مبنی بر امکان اعلام مقاومت در برابر تصمیم‏های لیبرالی و ضدشیعی باکو صادر کرد».
این گفته آیت الله مکارم شیرازی با واکنش وقیحانه باکو روبه‏رو شد که در آن آیت الله مکارم را به تلاش برای ایجاد تفرقه میان صفوف مسلمانان و مذاهب اسلامی متهم کرده بود.
از دیگر مراجعی که رساله ایشان ممنوع شده است، مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی است که خود اصالتا از شیعیان آن کشور بود و به هین علت مقلد و مرید فراوانی در آذربایجان داشته و دارد.
به گفته حاج طاهر، وزارت فرهنگ آذربایجان دلیل جمع‏آوری رساله‏های مراجع تقلید و هفت کتاب شیعی دیگر را مبارزه با تفرقه میان پیروان اهل سنت و تشیع در آذربایجان اعلام کرده است. شیعیان آذربایجان نزدیک به 99درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‏دهند و یک درصد بقیه نیز از مسیحیان ارمنی مقیم آذربایجان هستند.
لازم به ذکر است که چند روز پیش آیت‏الله العظمی صافی گلپایگانی نیز در دیداری با سفیر ایران در آذربایجان از حمایت ایران از ارمنستان مسیحی در مناقشه قره‏باغ در برابر آذربایجان شیعی انتقاد کرده بود. این مسأله (حمایت ایران از ارمنستان) همواره در رسانه‏های وهابیون مورد تمسخر و استهزاء قرار می‏گیرد!

/ 0 نظر / 5 بازدید